Kredi Sayfam

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Devlet, esnafı desteklemek hedefi ile halk bankası aracılığı ile düşük faiz imkanları ile esnaf kredisi olanağı sunuyor. Her sene faiz oranları farklık gösterse de genelde esnaf kefalet kredi faiz oranları 1 yıla kadar olanlar için %4 12 ay ile 60 ay arası için ise %5 civarında farklık gösteriyor. Faiz oranları gibi esnaflarımız için verilen kredi üst sınırları de ülkenin ekonomisinin potansiyel durumuna göre farklık gösterebiliyor. 2018 yılında koşulları sağlayan esnaflarımıza verilen esnaf kefalet kredisi üst sınırı ise 200 bin TL değerindedir.

Esnaf İçin Kefalet Kredisi Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

Öncesinde bilmenizde yarar olacaktır esnaf kooperatiflerin hedefleri doğrultusunda hiçbir esnafa faiz ödemeden kredi vermiyor. Esnafların faizsiz bir şekilde kredi alabilmeleri için kimi senelerde bakanlığın devreye girmesi ve esnaflara destek paketi sunması karşılığında faizsiz kredi fırsatı veriliyor. Fakat kooperatiflerin hepsi vermez bu yüzden esnafların ilk olarak kosgeb üzerinden getirisiz faiz ile kredi müracaatı yapabilecekleri belirtiliyor. Bildiğiniz üzere geçen senelerde 2017 baz alındığında esnaflara faizsiz verilen kredi, 30 bin TL kredi ve getirisiz 50 bin TL kredi verilmişti. Bu sene ise 2018 yılları için faizsiz olacak şekilde kredi olarak tutarın 150 bin TL ve 200 bin TL olması bekleniyor.

Başvuru Yöntemleri ve İhtiyaç duyulan Evraklar Nedir?

Başvurularınızı bağlı olduğunuz meslek odası üzerinden yapmanız gerekiyor. Daha çok kefalet gereksinimi ihtiyaç hisseden esnafların bu seçenekleri tercih etmesi isteniyor. Oda başvuru sahibinin ekonomik manada inceler ve bu istihbarat sorgulaması pozitif olması duruma olan başvuruyu Türkiye Halk Bankasına gönderiliyor. Bankada başvuru yapacak sahibinin Findeks KKB isimli kredi notu skor tablosuna göre kredi verip vermeyeceğine karar veriyor. Ve gelir beyanına göre de müracaat ettiği miktarı onaylar ya da onaylama. Başvuru sonucunda onay alan esnaf bankaya evraklar için imza atmaya gittiği zaman aşağıdaki dokümanları de yanlarında götürmesi gerekiyor.

1-) Esnaf Odasına Kayıtlı Olduğunuzu Gösteren Doküman

2-) Esnaf Sicil Belgeniz

3-) Vergi Levhası Dokümanı

En Üst Sınır Olan 200.000 Bin TL İçin Hesaplama Tablosu

1-) %3 Bloke anaparası kesintisi: 6 bin TL

2-) %1,50 Gider oranları için uygulanan kesinti: 3.000 TL

3-) %1,50 Bankalar için peşin komisyon ücret oranı: 3 bin TL

4-) %0,25 oranında TESKOMB için yapılan kesinti ücreti: 5 yüz TL

5-) %0,25 Bölge birliği için komisyon: 5 yüz TL

6-) %1 Riziko anaparası: 2 bin TL

7-) %1,50 Senelik banka komisyon ücret oranı: 3 bin TL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.