Kredi Sayfam

Devlet Destekli Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin üretime olan desteği bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz yıllarda da verilen ve büyü bir ilgi, rağbet ile karşılaşan arıcılık kredilerine bu yıl da devam edilecek. 30 bin TL’ye varan devlet destekli arıcılık kredisi aynı zamanda arıcılık yapmakta olan kişilere de, işlerini büyütebilmeleri için veriliyor. Özellikle ülkemizde bal üretimini artırmak ve arı kolonilerinin sayısını büyütmek için verilen bu kredilerde temel amaç, yeni istihdam alanları yaratmak.

Genç çiftçi arıcılık hibesi olarak da anılan bu destek, aslında daha genç nüfusa hitap ediyor. Tabi kadınların önceliği diğer hibe kredilerinde olduğu gibi bunda da fazla. Ayrıca devlet destekli arıcılık kredisi verilmeden önce, kişinin arıcılık yapabilmesi için bazı teçhizatları almış olması gerekiyor. Aldığı bu teçhizatların faturasını KOSGEB’e ileterek, devletin vermiş olduğu bu hibeyi almaya hak kazanıyor. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus faturalandırmanın doğru yapılmadı. Aksi halde ödeme çıkmayabiliyor. Bu nedenle faturalandırma aşamasında uzman bir muhasebeciden destek almakta fayda var.

Kimler 30 Bin TL Arıcılık Hibesi Alabiliyor?

Devlet destekli arıcılık kredisi bu işi yapmak isteyen herkese verilmiyor. KOSGEB aracılığı ile verilen bu tip desteklerde birden fazla başvuru şartı aranıyor. İşte bu hibe için gerekli olan başvuru şartları;

  • Başvuru yapacak olan kişinin 18 yaşından küçük, 40 yaşından büyük olmaması gerekiyor,
  • Arıcılık yapmak istenen yerin belirlenmiş, tutulmuş ya da satın alınmış olması gerekiyor. Kişi dilerse kendisine ait olan bir bağ ya da bahçede de arıcılık yapacağını beyan edebilir,
  • Başvuru yapacak olan kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekiyor,
  • 40 kovanlık bir koloni kurulmalı ve bu kovanın işlemesi için gerekli teçhizatlar alınmış olmalı,
  • Alınan tüm teçhizatlar faturalandırılmış olmalı,
  • Faturaların belirtilen tarih aralıklarında KOSGEB’e iletişmiş olması gerekiyor,

Başvuru aşamasında ailesine bakmakla yükümlü olan ve kalabalık bir aileye sahip olanlar öncelikli kabul ediliyor. Özellikle 18 – 35 yaş aralığındaki bu kişilerin başvuruları büyük ölçüde kabul görüyor. Aynı zamanda kadınların ekonomiye katkısının desteklenmesi için, kadın girişimciler de bu destekten daha fazla yararlanabiliyor.

30 Bin TL Arıcılık Hibesi Nasıl Alınıyor?

Bu şartları yerine getirmiş olan kişiler, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalara giderek Devlet destekli arıcılık kredisi başvurusunu gerçekleştirebiliyor. En sık tercih edilen bankaların başında ise Ziraat Bankası ve Şekerbank. Geri ödeme ise oldukça esnek bir yelpazede değerlendiriliyor. Yani başvuru yapan kişiler dilerler ise yılda bir defa, dilerlerse belli taksit aralıklarında ödeme yapabiliyorlar.

Tarım ve Orman Bakanlığı, arıcılık yapmakta olan ve işlerini büyütmek isteyenler için de bu krediyi sağlıyor. Arıcılık yapmakta olan kişiler işlerini büyütmek amacıyla damızlık ana arı için 40 TL, ana arı için 15 TL, arılı kovan için 10 TL destek alabiliyor. Bu sayede çok daha fazla üretim yapabileceği kolonilere sahip oluşabiliyor. Devlet destekli arıcılık kredisi sayesinde binlerce genç ve kadın kırsala yerleşerek, kendilerine büyük getiri sağlayan bu işi kurmuş bulunuyor. Hatta kadın girişimciler arasında yurtdışına ihracat yapanlardan söz etmek de mümkün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.