Kredi Sayfam

Devlet Desteği İle Yapabileceğimiz İşler

Devlet Desteği İle Yapabileceğimiz İşler

Devlet Desteği İle Yapabileceğimiz İşler

İnsanlar yeni iş kurmak istediklerinde devlet tarafından verilen desteklerden yararlanmak istemektedir. Devlet desteği ile yapabileceğimiz işler nelerdir sorusu hemen hemen yeni iş kurmak isteyenler tarafından sorulmakta ve alınan cevaba göre hareket edilmektedir. Devlet tarafından birçok alanda destekleme yapılmakta ve özellikle girişimciler desteklenmektedir. Böylelikle girişimciler iş sahibi olduğu gibi yapılan üretimler istihdam sağlayarak ekonomiye ciddi bir hareketlilik kazandırmaktadır. Söz konusu durum nedeniyle devlet tarafından çok fazla alanda destekleme yapılmakta ve iş kurmak isteyen kişiler teşvik edilmektedir. Fakat söz konusu desteklemeler her isteyen kişiye verilmemekte ve bazı şartların sağlanması istemektedir. Dolayısıyla iş kurmak için planlama yaparken bu ince çizgiye dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde planlandığı gibi desteğin alınmaması durumu söz konusu olabilmekte ve bu da kişileri ciddi sıkıntıya sokmaktadır.

Yapabileceğimiz İşler ve KOSGEB Programları

Devlet desteği ile yapabileceğimiz işler için destekleme veren farklı kurumlar bulunmaktadır. Fakat bunlar arasından KOSGEB asıl yükü taşımakta ve kişilere kuracakları iş konusunda destek vermektedir. KOSGEB dışındaki kurumlar ise kendi hizmet alanlarına göre sınırlı miktarda destekleme yapmaktadır. KOSGEB tarafından verilen destelemelerin alınabilmesi için kişilerin 18 yaşın üzerinde ve T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında ise desteklemenin türüne bağlı olarak farklı şartların yerine getirilmesi istenmektedir. KOSGEB on farklı program ile insanlara destek vermektedir. Verilen destekler maddi olup bunları krediler şeklinde girişimlere verilmektedir. Kredilerin bir kısmı faizsiz iken bir kısmı tamamen hibe şeklinde olabilmektedir. Böylece kişiler hibe kredi ile işlerini kurabilmekte ve daha da büyütebilmektedir.

Aranan Şartlar

Devlet destekleri 2018 yılı kapsamında oldukça fazladır. Bunun için KOSGEB programlarının detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen krediler farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Fakat bu alanların mutlaka kurum tarafından desteklenen alanların içerisinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde destekleme verilmeyecektir. Kurum tarafından çiftçilik, ticaret gibi alanlarda destekler verilmektedir. Verilen desteklerdeki amaç ekonomiyi canlandırmak olduğu için söz konusu alanın mutlaka üretim ya da istihdam sağlaması gerekmektedir. Bu ikisinden bir tanesini sağlamayan alanlar desteklenmemekte ya da çok daha az desteklenmektedir. Örneğin hayvan çiftliği kurmak, kuru temizlemeci açmak gibi alanlar desteklenmektedir. Söz konusu alanlar üretim sağlamakta ya da istihdam oluşturmaktadır. Bu alanların sayısı yüzlerle ifade edildiği için buraya yazılması mümkün değildir. Bunun için kurumun resmi sitesine girilerek bilgi alınabilir.

2018 devlet desteği konusunda bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. KOSGEB destekleme kredileri vermektedir. Bunların bir kısmı hibe de olabilmektedir. Fakat kurulmamış bir iş için kredi vermemektedir. Yani girişimcilerin işlerini bir projeye bağlı kalarak kurması ve yapılan harcamaların faturalandırılması gerekmektedir. Daha sonra ise KOSGEB tarafından bu giderler ödeme yapılmışsa girişimcilere yapılmamışsa da malzemelerin alındığı yerlere verilmektedir. Dolayısıyla yapılan işler desteklenmiş olmaktadır. Ayrıca bu desteklemeler yapılan harcamaların belli bir oranı için geçerlidir. Bu oran bölgelere göre değişse de genellikle %60-70 seviyelerindedir. Yani yapılan 10 bin liralık bir harcamanın 7 bin lirası için KOSGEB tarafından destekleme verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.