Kredi Sayfam

Damızlık Düve Hibesi Almak İçin Şartlar

Damızlık Düve Hibesi Almak İçin Şartlar

Milli tarımı ve hayvancılığı desteklemek amacıyla devlet 750 TL’ye damızlık düve için hibe desteği vereceğini açıkladı. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının yapmış olduğu resmi açıklamada 4 aylık yetiştirilecek olan teşvik öncelikle birçok pilot İlimizde bu proje hayata geçirilecektir. Büyük baş hayvan yavrularının yani buzağıların doğum sonrasındaki 4. aydan itibaren mera sahiplerinin başvurusu ile teşvikten yararlanma hakkı olacaktır. Ülkenin hayvancılık alanında geliştirilmesi amaçlanan bu projede 1 düveye 750 TL destek olduğu 100 düvesi olan mera sahibinin talebi doğrultusunda 750X100=75000 TL Devlet hibesi alacak. 2018 Teşvik paketinde yer alan damızlık düve hibesi hayvancılıkla uğraşan kişileri sevindirdi ve tüm ülkede teşvikin yayılması hayvan yetiştiriciliğinde büyük bir katkı sağlayacak.

Düve Hibesi Alacak Kapsama Giren İller

Tokat, Tunceli, Bayburt, Trabzon, Van, Ağrı, Yozgat, Bitlis, Bingöl, Çankırı, Artvin, Çorum, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Muş, Kars, Ardahan, Iğdır, Giresun, Kastamonu, Gümüşhane, Malatya, Kayseri, Kırşehir, Şırnak, Rize, Ordu, Sivas, Samsun ve Şanlı Urfa.

Düve Yetiştiriciliği İçin Gerekli Belgeler

Başvuru Dilekçesi (ilgili Bakanlığın Resmi internet adresinden indirilebilir)

Nüfus Cüzdanı onaylı sureti (gerçek kişilere Yönelik ise), İmza sirküleri Onaylı sureti (Tüzek kişiliklerdeki ortaklara ait)

Tüzel kişiler için Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi örneği

Sosyal Güvenlik Kurumundan borcu olmadığına Dair Resmi Yazı

Vergi Borcu Olmadığına Dair Vergi Dairesinden Resmi Yazı

Türkvet’ten Hibe Desteği almayı hak edecek hayvan varlığı ile ilgili yazı

Taahhütname,

Aidiyet Belgesi

İşletme kiralık ise 10 yıllık kira sözleşmesi

İnşaat ruhsatı,

Elektrik, sıhhi tesisat, statik ve varsa diğer projeler

Onaylanan Yatırım Planı

Proforma Fatura

Kimler Bu Destekten Faydalanamazlar

Damızlık düve hibe desteğini kamuda görev yapan memurlar, işçiler, devlet üniversitelerinde görevli öğretim elemanları alamazlar. Ayrıca aynı işletmeye ikinci başvuru hakkı tanınmaz.

Devletin desteklemiş olduğu düve yetiştiriciliği için Tarım Gıda Ve Hayvancılık Bakanlığı ve kuruluşlarının satışa sunduğu verimli ve sağlıklı düvelerden satın almak mümkün.

Neden Düve?

Milli tarım ve hayvancılık projesi ve devlet desteği olan bu proje hayvancılık sektörünün geliştirilmesine yöneliktir. Sağlıklı nesillerin için yetiştirilmesi sağlıklı ve yerli besinlerden olan hayvancılığın desteklenmesi gerekir. En önemli gıda kaynaklarımızdan olan hayvancılık giderek terk edilmektedir ve bu alanda dışa bağımlı zorunluluğu doğmakta bunun önüne geçmek için böyle bir destekleme hayata geçirilerek meracılık ile uğraşanların sayısını artırmak ve protein kaynağı hayvancılıkta etinden, sütünden, derisinden faydalanarak ülke ekonomisini canlandırmaya yönelik çalışmadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.