Kredi Sayfam

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır ? Faiz Oranları Nedir?

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır ? Faiz Oranları Nedir?

Çiftçi kredisi çiftçilerin ekim dikim masraflarını karşılamak için alınır. Çiftçi kredisi hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin hayvan ve hayvancılık ihtiyaçlarını karşılamak için de alınır. Çiftçi kredisi almak için bankanın istediği resmi evrakları hazırlayarak bankaya başvuruda bulunmak gerekir. Bankalar çiftçi kredisinde çiftçinin yararına olan tutumlar sergilerler.

Çiftçi Kredisi Veren Özel ve Resmi Bankalar

Ülkemizde çiftçi kredisi hem özel hem de resmi bankalar tarafından çok uygun faiz oranları ile belirli şartlar uygulanarak verilir. Bu bankalar; Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, TEB, QNB Finansbank, Denizbank, Şekerbank, Yapı Kredi Bankası ve Halkbank’tır. Bu bankaların hepsinde çiftçi kredisine özel kolaylaştırıcı düzenlemeler ve kampanyalar vardır.

Çiftçi Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Çiftçi kredisi çiftçinin buğday, tohum ya da hayvancılıkla uğraşıyorsa büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan ve yem gibi ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Çiftçi isterse tarlasını büyütmek için de kredi başvurusunda bulunabilir. Bu krediyi alabilmek için en önemli şart çiftçinin “çiftçi kayıt belgesi” veya “hayvan işletme belgesi” gibi resmi belgelere sahip olmasıdır.

Bunların yanında bankalar tapu ya da ruhsat fotokopileri gibi resmi evraklarda isteyebilirler. Kimlik fotokopisi vs gibi evraklar sonunda başvuru aşaması tamamlanmış olur. Alınacak krediye göre geri ödeme planı düzenlerler. Bankalar çiftçilere yönelik özel olarak hazırlanmış bu kredide çiftçinin kazancını üst seviyede tutarlar. Krediye başvuran çiftçinin kredi skor notu ve daha önceki geri ödemelerine bakılarak onaylanan kredi çiftçinin hesabına yatırılır.

Çiftçi Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Çiftçi kredisi faiz oranları hemen hemen her bankada birbirine yakındır. Faiz oranları çok düşük olarak belirlenir yüksek tutulmaz. Çiftçiler bankalara müracaat ettiklerinde tüm seçenekler kendilerine sunulur. Bazı bankalar çiftçi kredisi için özel faiz oranları ve ödeme planları oluştururlar. Bazen kredi geri ödemelerini sadece hasat dönemine bırakan bankalar bulunmaktadır. Burada amaç çiftçilerin aldıkları bu krediyi rahat ödemelerini sağlamaktır. Bankalardan bir kısmı ise çiftçilere özel faizsiz kredi desteği sunarak tarım ve hayvancılık sektörünün daha da gelişmesine katkıda bulunurlar.

Çiftçiler ihtiyaçlarının tamamını karşılamak için çekecekleri kredi miktarını belirlerler. Bu kredi, geri ödemesi oldukça kolay olan bir kredidir. Çünkü özel faiz oranları ve kampanyalar ile çeşitlendirilmiştir. Çiftçilere özel imkanları ile kullanılır ve bankalar çiftçilere her aşamada destek olurlar. Çiftçilik ile ilgili tüm ihtiyaçlar için çiftçi kredisine başvurulabilir. Bankaların çiftçi kredisi ihtiyaçlarına özel çözümler üretmesi, çiftçi kredisinin bir ayrıcalığıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.