Kredi Sayfam

Çalışmayan Ev Kadınlarına Maaş Bağlanır Mı?

Çalışmayan Ev Kadınlarına Maaş Bağlanır Mı?

Ev hanımları zamanlarının tamamını evlerde olan işlerle geçirmekte ve bundan dolayı da dışarıdaki herhangi bir işte çalışamamaktadır. Bilindiği gibi sigortalı bir işte çalışılması durumunda sigorta primleri yatmakta ve bunun sonucunda da bir takım şartlar sağlanınca kişiler emekli olmaktadır. Emekli olan kişilere verilen haklardan bir tanesi de emekli maaşıdır ki ev hanımları bundan mahrum kalmaktadır. Çalışmayan ev kadınları için bağlanacak olan maaşın nasıl alınacağı sorusu sık sık sorulmaktadır. Yukarıda bahsedilen şekilde ev hanımlarının emekli olma şansı bulunmamaktadır. Fakat bazı düzenlemeler sayesinde ev hanımları da emekli olabilmektedir. Bunun için yapılması gereken farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunların dikkatli ve doğru bir şekilde uygulanması durumunda ev hanımları emekli olabilmektedir. Alınacak olan emekli maaşı ise farklı unsurlara göre değişmektedir.

Ev Kadınlarına Maaş ve İsteğe Bağlı Sigortalılık

Çalışmayan ev kadınlarına maaş bağlanır mı sorusunun cevabı evettir fakat bunun için bazı şartların mutlaka sağlanması gerekmektedir. Öncelikle emekli olabilmek için sigorta primi yatırılması gerekmektedir. Ev hanımları herhangi bir işte çalışmadığı için mecburen dışarıdan yani isteğe bağlı sigorta primi yatırmak durumundadır. Bunun için BAĞKUR ve SSK’da bazı seçenekler yer almakta ve ev hanımları kendi bütçelerine göre bunlara prim ödemesi yapmak suretiyle emekli olabilmektedir. Bu şekilde sürekli prim ödemesi yapılarak istenilen şartlardaki gün sayısı tamamlanarak emekli olunabilmektedir. Tabi bunun için istenilen yaşa gelinmesi de istenilen bir başka şart olarak dikkat çekmektedir. Yatırılan sigorta primi miktarına bağlı olarak alınacak emekli maaş miktarı da değişmektedir. Dolayısıyla yüksek maaş almak isteyen kişilerin mutlaka yüksek prim ödemesi yapması gerekmektedir.

Ev Kadınları için Maaş ve Diğer Emeklilik Durumları

Çalışmayan ev hanımları için maaş alma ile ilgili bir başka husus ise bir süre çalışan fakat daha sonra çalışmayı bırakan kadınların durumları ile ilgilidir. Yasalarda kişilerin emekli olabilmesi için bazı şartlar istenmektedir. Özellikle malullük gibi hususların değerlendirilmesi ile kadınlar emekli olabilmektedir. Bunun dışında kadınlara daha önce sigorta girişi yapılmak şartı ile her doğum için 2 yıllık sigorta primi yatırma hakkı verilmektedir. Böylelikle kişilerin eksik olan günleri bu şekilde tamamlanarak emekli olması sağlanabilmektedir. Bunun için ise eksik günlerin tamamlanacağından emin olunması gerekmektedir. Kısaca ev hanımlarının emekli olarak maaş almasından başka seçenek bulamamaktadır. Emekli olabilmek için ise ilgili yasaların istediği şartların tamamlanması gerekmektedir.

Ev hanımları için bir başka husus ise yakın zamanda verilen bir yasa tasarısıdır. Verilen yasa tasarısında 25 yıl boyunca evli olan ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınmaktadır. Burada ev hanımlarının sigorta primlerini toplu olarak ödeme imkanı sağlanmakta ve bu bağlamda emeklilik şartı sağlanmış olmaktadır. Ayrıca bu amaçlar bazı bankaların ev hanımlarına sigorta sağlaması da söz konusu olduğundan söz konusu durumda kredi ile primlerin toplu ödemesi rahatlıkla yapılabilmektedir. Fakat bu tasarı genel olarak kabul görmemiş ve kabul edilmemiştir. İleride söz konusu durum ile yeni çalışmalar yapılıp yapılmayacağı bilinmemektedir. Fakat söz konusu tasarı yasalaşırsa ev hanımları emekli olabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.