Kredi Sayfam

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Nasıl Sağlanıyor?

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Nasıl Sağlanıyor?

Çalışan anneler için verilen kreş parası ilk olarak yalnız olan, maddi sıkıntı çeken ve çalışan anneler başta olmak üzere pek çok aile için verilen bir destek programıdır. Yaşanılan maddi sıkıntılar nedeniyle çalışmak durumunda kalan ve bu nedenle de çocuğunu kreşe vermesi gerekli olan anneler için hazırlanmış olan bu proje bağlamında ödenekler yapılır. Bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülüp 2018 yılı içinde 1,015 TL kreş yardım parası yapıldı.

Yapılan bu yardım 2019 kreş parası olarak ne kadar olacağı henüz netlik kazanmadı. 2018 yılının öncesinde en yüksek tutar olarak 400 TL şeklinde yapılan çalışan annelere kreş yardımı, 2018 yılı içinde büyük bir zam ile 1000 TL’nin üzerine çıkmıştır. Gerçekleştirilen bu yardım hususunda yanlış bilinen pek çok doğru ile ilgili rakam nakit olarak ödenecektir.

Nakdi bir yardım olmayan çalışan annelere kreş yardımı, bu kapsamda sağlanılan destek ağırlıklı olarak iş verenleri ilgilendiren bir durumdur. Bu destek ile ilgili olarak; iş verenler aracılığı ile kreş adına çalışana yapılan bu ödeme gelir vergisi muafiyeti oluşturmakta. Bu sayede de iş verenler çalışanları için ödediği bu ücret kapsamında gelir vergisinde muaf olmaktadır. Bu tutar ile kreş parası olarak çalışanın maaşına eklenti yapılır. 2019 yılı içinde kreş yardımları Türkiye kapsamında verilmesi hedeflenilen yardımlar içinde yer alıyor.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Şartları

Resmi Gazete’de 27 Mart 2018 tarihli yayımlanan düzenleme kapsamında çalışan annelere kreş yardımı devlet tarafından karşılanmaya başlamıştı. Pek çok annenin bu durumdan habersiz olduğu kreş desteği 304 TL ‘den 1.015 liraya yükseltildi. Ayrıca herhangi bir çocuk sınırı da bulunmuyor.

Devletin çalışan annelere kreş yardımının belirli şartları vardır. Bu destekten yararlanılması için çalışan bireyin çocuğunu göndermiş olduğu gündüz bakım evinin ve kreşin özel sektörlerde faaliyet göstermesi zorunludur. Bu bağlamda çocuklarını kamu tüzel kişiliğine ve kamuya ait gündüz bakım evlerine ve kreşe gönderen çalışanlar için vergi istisnası da yer alacak.

Çalışan annelere kreş yardımı desteğinden faydalanmak için herhangi bir çocuk sınırı bulunmuyor. Bu kapsamda kadın çalışan her bir çocuk  için aylık şekilde asgari ücretin brüt tutar üzerinden %50’sini aşmamak kaidesi ile yararlanmaktadırlar. Dolayısı ile kadın çalışanları içerisinde her birinin kaç çocuğu olursa olsun, gerekli olan durumlar oluşuyor ise her bir çocuk için ayrı vergi istisnası vardır.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Nereye Başvuru Yapılıyor

Çalışan  annelere kreş yardımı, çalışma hayatının kopmaması için çocukların kreş masrafları için gerçekleşen bir ödenektir. Bu kreş yardımından çalışan annelerin faydalanabilmesi için maddi bakımdan zorluk duyan ebeveynler öncelik olarak alınmaktadır. Başvuru gerçekleştirmek için kreş desteğinde çalışan anneler ilk olarak iş vereni, eğer yok sa da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak yürütülen merkezlerden bu işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Devletin sunmuş olduğu bu kreş desteğini almadan önce maaş durumları göz önüne alınır. Bu destek için maaş açısından uygun bulunan bireyler iş verenleri tarafından bu hizmetten yararlanırlar. Örnek verecek olursak eğer; bir çalışan anne asgari tutarda bir maaş alıyorsa ve çocuğuna bakmak ile mükellefiyeti bulunuyor ise devlet tarafından kadın işinden istifa etmesin çalışmasını sürdürsün diye bu destek sağlanır. Fakat maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakmak için bir aile büyüğü olan, çocuğun babasının ise maddi geliri masraflarını karşılayacak düzeyde ise bu çalışan annelere kreş yardımı alınması biraz güç hal alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.