Kredi Sayfam

Bireysel Emeklilik İptali 2020 ( BES iptali Nasıl Yapılır )

Bireysel emeklilik iptali için 2020 yılı içerisinde cayma hakkınız bulunuyor. Bireysel emekliliğinizi sonlandırmak için yapmanız gerekenleri bankalara göre inceledik. BES cayma hakkıyla alakalı tüm detayları yazımızdan bütün ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali 2020 ( BES iptali Nasıl Yapılır )

2020 bireysel emeklilikten çıkmak için başvurulabilecek yol bankaların çağrı merkezlerini aramaktır. Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan bir tanesine bağlı olarak çalışan kişiler emeklilik koşullarını sağladıkları zaman çalışma hayatlarını noktalayabilirler. Yıllarca verilen emekten dolayı da bir hak olarak emekli olan kişilere maaş bağlanır. Fakat bu emekli maaşı aktif çalışma hayatında alınandan çok daha azdır. Emekli olunca iyi şartlarda yaşayabilmek adına daha yüksel maaş alabilmek için bireysel emeklilik sistemine kayıt yaptırılabilir.

Bireysel emeklilik sistemi açılan hesaba düzenli olarak para yatırarak para biriktirme yöntemidir. Fakat bu birikmiş hesap için devlet de katkı vermektedir. Devlet kişilerin bireysel emeklilik sisteminde biriktirdikleri paralar için yüzde 25 oranında katkı sağlıyor. Bu sistemden de emekli olabilmek için en az 10 yıldır para biriktirmiş ve 56 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi

Zorunlu Bireysel Emeklilik’i işverenler çalışanları adına yaptırıyor. Pek çok kurumun sahibi sigortalı çalışanlarını Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES’e dahil etmiştir. Bu yapılırken de çalışanların onayı alınmamıştır. BES emekli olduktan sonra daha rahat bir hayat yaşama anlamına gelse de yine de herkes bu sisteme dahil olmak istemeyebilir. İşvereni tarafından BES’e dahil edilmiş fakat bu sistemden çıkmak isteyen kişilerin iptal işlemlerini yapmaları gereklidir.

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

BES hak kazanmadan ayrılma sonucunda bazı kesintiler olabilir. Bir işverene sizden habersiz sizi BES’e dahil etmişse maaştan BES hesabına para yatırılmaya başlandığı zaman şirket tarafından bilgilendirme yapılır. Sistemden çıkmak isteyen kişiler de 2 ay içerisinde iptal işlemlerini başlatmaları gereklidir. Bu süre zarfında iptal işleminin yapılmasının ardından varsa çalışandan yapılan tüm kesintiler iade edilir. Sisteme dahil olan ve bir süre para yatırmaya devam eden kişilerin devlet katkısı alabilmeleri için de en az 3 yıl sistemde kalmaları gerekir.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

Nasıl Bireysel Emekliliği sorgulayabilirim sorusuna verilecek yanıt e devlet sistemine girilmesidir. E devlet sistemine girebilmek için farklı yollar mevcuttur. Bunlardan bazıları şifre, mobil imza ve internet bankacılığıdır. Sisteme giriş yapan kişiler Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama ekranını açmalıdır. Bu ekranda sözleşme bilgileri, devlet katkı tutarı gibi bilgiler yer almaktadır.

Bireysel Emeklilikten Sisteminden Emeklilik Olmanın Avantajları

BES’in kişiler için sağladığı faydalardan en önemlisi emekli olduktan sonra emekli maaşından çok daha yüksek ücret alabilecek olmaktır. Düzenli olarak sisteme yatırılan para üzerine devletin de verdiği yüzde 25’lik katkı BES’te birikmektedir. Bu birikim de sistemden emekli olmaya hak kazanınca maaş şekilde kişilere geri ödenmektedir. Böylece emekli olunca maddi sıkıntı yaşar mıyım korkusu ortadan kalkacaktır.

Bireysel Emeklilik Hakkediş Oranları Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hakkedişi yıllara göre farklı oranlara sahiptir. Devlet katkısından yararlanabilmek için en az 3 yıl sistemde kalmak gereklidir. Bu süreden daha az kaldıktan sonra sistemden çıkan kişiler herhangi bir devlet katkısını da alamazlar. Yüzde 100 devlet katkısı alabilmek için de en az 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını geçmek gereklidir. Yıllara göre bireysel emeklilik sistemi hakkedişleri şu şekildedir:

  • 3 yıl kalınması halinde yüzde 15,
  • 6 yıl kalınması halinde yüzde 35,
  • 10 yıl kalınması halinde yüzde 60.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası BES’ten çıkmak için banka ile iletişime geçilebilir. Ziraat Bankası’nın emeklilikler için kurmuş olduğu bir birim mevcuttur. Bu birim üzerinden BES’e kaydolunabildiği gibi iptal de ettirilebilir. Şayet sisteme dahil olduktan 2 ay sonra çıkmak için başvuruluyorsa bu cayma hakkıdır ve herhangi bir kesinti uygulanmaz. Fakat daha sonrasındaki iptaller için devlet katkısından kesintiler yaşanacaktır. Ziraat Bankası bireysel emekliliğin iptal edilebilmesi içinde müşteri iletişim merkezinin numarası olan 0850 222 97 00 aranmalıdır.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali için iletişime geçilebilecek bir numara mevcuttur. Garanti emeklilik ile ilgili işlemlerin birçoğu için şubeye gitmeye gerek yoktur. Çağrı merkezleriyle de pek çok işlem halledilebilir. Bu işlemlerden bir tanesi de bireysel emeklilik iptalidir. Garanti Emeklilik telefon numarası ise 444 0 336’dır.  Bankanın resmi web sitesi üzerindeki bilgilendirme için buraya tıklayabilirsiniz.

Akbank Avivasa Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkma

Akbank Avivasa emeklilik iptali için diğer bankalarda olduğu gibi yine telefon kullanılabilir. Akbank’ın emeklilik sistemiyle ilgili anlaşmalı olduğu firma Avivasa’dır. Akbank’tan bireysel emeklilik sitemine dahil olmak isteyen kişiler aynı zamanda Avivasa güvencesini de almış olmaktadır. Fakat bazı durumlar sistemden çıkma gereğini doğurabilir. Örneğin sisteme para yatırmakta zorlanılıyorsa ya da acil olarak toplu paraya ihtiyaç varsa bu durumda bireysel emeklilik sistemi iptal ettirilebilir ve yatıran miktar geri alınabilir. Akbank’ın Avivasa bireysel emekliliğinden çıkmak isteyen kişiler 444 25 25 numaralı müşteri hizmetlerini aramalıdır.

Nasıl Denizbank Bireysel Emeklilik İptal Edilebilir?

Denizbank bireysel emeklilikten çıkmak isteyen kişiler 0850 222 0 800 hatlı telefon numarasını arayabilirler. Bu numara Denizbank’ın müşteri hizmetleri numarasıdır. Bu numara aracılığıyla istenen bilgi alınabildiği gibi BES iptali de gerçekleştirilebilir. Şayet işverenden dolayı otomatik bireysel emeklilik sitemine dahil olunmuşsa 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan banka tarafından alınan tüm paralar geri iade edilebilir. Özellikle yeni işe başlamış olan kişilerin e devletten bireysel emekliliklerini kontrol edip iptal işlemlerini bir an önce yaptırmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Halkbank Bireysel Emeklilik

Halkbank bireysel emeklilik cayma hakkı diğer tüm bireysel emeklilik sistemlerinde olduğu gibi mevcuttur. Devlet katkısından yararlanmak için 3 yıl kalmak gereklidir. Fakat 3 yıl dayanacak gücü olmayan kişiler de istedikleri zaman sistemden çıkabilirler. Halkbank sağladığı avantajlardan dolayı emeklilerin en çok başvurduğu adreslerden bir tanesidir. Bireysel emeklilik sistemlerinde birçoğu Halkbank aracılığıyla başlatılır. Bundan dolayı da sistemden çıkabilmek için hangi numaranın aranması gerektiği bilinmelidir. Halkbank’ın bireysel emeklilik hakkında işlem yapılabilmesi için iletişime geçilecek telefon numarası 0850 222 0 400’dür.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Telefon Numarası

Vakıfbank bireysel emeklilik iptal etme yolu müşteri hizmetlerinden geçmektedir. Pek çok banka BES’in iptal ettirilebilmesi için kolay bir yöntem sunmuştur. Bireysel emeklilikten çıkmak isteyen kişilerin şubelere kadar gitmesine gerek yoktur. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesiyle de iptal işlemleri gerçekleştirilebilir. Vakıfbank da diğer bankalar gibi bu işlemi çağrı merkezi aracılığıyla yapabilmeye olanak vermiştir. Vakıfbank’ın müşteri temsilciliği numarası ise 444 92 37’dir.

Sms İle Bireysel Emeklilik İptali

Kısa mesaj ile bireysel emeklilikten çıkma da bazı bankalar için mümkündür. Bireysel emeklilik siteminden çıkabilmek için bankaların çağrı merkezleri ile iletişime geçilebilir. Bunun dışında birkaç banka sms ile de iptal şansını müşterilerine sağlıyor. Örneğin Halkbank’ın bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmek için AYRILMA boşluk TC kimlik numarası yazılarak 2560’a kısa mesaj gönderilebilir.

Halkbank’ı dışında Vakıfbank’ın bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmek için de sms yolu tercih edilebilir. Bu yöntem ile BES’ten çıkmak isteyen kişiler VEML boşluk TC kimlik numarası boşluk CAYMA boşluk doğum tarihini yazarak 4933’e mesaj göndermelidir. Doğrum tarihi yazılırken de gün ay ve yıl şekilde belirtilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.