Kredi Sayfam

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Çoğu zaman asgari ücretliler için kredi alınması zor olabiliyor. Bunun nedeni de kredi başvurularında bankaların dikkat ettikleri hususların başında kredi notunun ve gelir belgelerinin önemli olmasıdır. Sizler için buradan asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar bunu detaylandıracağız.

Asgari ücret miktarı günümüzde 2018 yılı itibari ile bürüt 2.029,50 TL dir. Net tutarı ise 1.603,12 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücret eskiye nazaran bir artış göstermiştir. Kullanılabilir kredi tutarları da bu sayede artış gösterir.Çünkü kredi tutarları gelir durumları ile doğrudan ilgili olmaktadır.

Kredi başvurusu yapan kişiler için bankalar herkes adına %60’ı kadar kredi verir. %60 oranında gelirlerinizin kredi verildiği düşünülürse asgari ücret alan birisi için en az 961,8 TL kredi kullanabilmekte. Bu bağlamda da kredi başvurularında asgari ücretlinin 12 aylık ihtiyaç kredileri için 961,8 x 12 = 11.541,6 TL ihtiyaç kredisi çeke bilmekteler.

Krediler verilirken belirli oranlarda sınırlandırmalar yapılmasının nedeni kişilerin asgari geçim şartlarının kaybedilmemesi içindir. Şayet daha yüksek oranlarda kredi kullanıldığında maaşınızın yetersiz kalır. Kredi borçlarını ödemek de zorlanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Ne Kadar?

Faiz oranları olarak konut kredilerinde oranlar düşmemekte ayrıca ev fiyatları da giderek artış göstermektedir. Bu döngü ile birlikte bekleyenler her geçen gün daha fazla zararlı çıkmaktadır. Ev fiyatlarında gerçekleşen artışlar ile faiz oranları oldukça düşük kalmakta. Asgari ücret tutarlarında bir taksit imkanı ile 85.000 TL konut kredisi ödenmektedir. Garanti Bankası, . %1,14 faizli aylık taksit olarak da 120 ay vade ile 85.000 TL kredisi için 1.303 TL tutarında olmaktadır. Toplam geri ödenecek tutar ise 157.750 TL dir.

Birçok kişi konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklemekte. Fakat Merkez Bankası’nın en üste faiz indirmesine rağmen, bankalar konut kredilerinde oluşan faiz oranlarında düşme yapmadı. Ciddi anlamda bir indirim olsa dahi 3-5 puanı geçmiyor. Aylık taksit imkanları ile bu indirimler ciddi anlamda ödeme farkları oluşturmuyor. Fakat asgari ücretlinin dahi ödeyebileceği kredi oranları bulunmaktadır.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir?

Bilindiği gibi bankalar bireylerin gelir durumlarına bakarak krediler verir. Genel anlamda bankaların uyguladıkları formül ise aylık net gelir/2 şeklindedir. Bu formülü ele alarak bireylerin ödeyecekleri en yüksek aylık kredi tutarı hesaplanır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse eğer; en düşük asgari ücret ile çalışan birisi 1586/2 olarak 793 TL ödemesi bulunur. Asgari ücretlilerinin 2018 yılı içerisinde bankalardan kredi çektiklerinde en yüksek ödeyebilecekleri tutar bu olmaktadır. Bu duruma göre de ihtiyaç kredisi ve ya taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler en fazla vade sayısını 48 ay olarak ele alınırsa, 2018 yılında en fazla 38.000 lira kredi çeke bilmekteler.

Diğer bir taraftan ise bu kredi tutarlarının hepsinin çekilebilmesi için kredi notu, geçmiş ödemeler, banka sicilleri, bulunan kredi durumu gibi hususlar başvurunun gerçekleştiği banka tarafından incelenmektedir. Bu kriterleri göz önüne alan bankalar sizler için en fazla verebilecekleri kredi miktarını sunacaklardır. Aynı zamanda pek çok kişi asgari ücretlinin kredi çekebilmesi için ne kadar kredi notunun bulunması gerektiği hakkında sorular sormaktadır. Bu durumda sizler adına hazırlanan kredi notlarının kaç olması hususunda bakmak ve detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz. Asgari ücret ile çalışan ve ya diğer sektörlerdeki ayrım gözetmeksizin her kesime eşit bir şekilde sunulan bir puanlama sistemine kredi notu denir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.