Kredi Sayfam

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Aidatsız kredi kartı veren bankalar içerisinden birisine başvurarak yıllık ücretsiz kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız hangi bankaların kartları için başvuru yapmanız gerektiğini yazımızdan inceleyebilir, kart özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde faaliyet gösteren birçok bankanın aidatsız kredi kartı kampanyaları bulunmaktadır. Promosyon dönemlerinde açılan aidatsız kredi kartı başvurularının yanı sıra belli hedef kitlesinden (emekli, öğrenci, çiftçi) aidat istemeyen bankalar da mevcuttur. Aidatsız kredi kartı veren bankalar arasında Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası en bilinenler olarak yer almaktadır.

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Aidatsız kredi kartları, yıllık ya da aylık kullanım bedeli almayan kredi kartlarına verilen isimdir. Yıllık kart ücreti kesen bankalar olduğu gibi aylık ya da 3 aylık dönemler ile kredi kartı aidatı alan bankalar da bulunmaktadır. Avantajlı kredi kartlarının birçoğu aidat istememekte ve kullanım bedeli ödemesi almamaktadır.

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Aidatsız kart veren bankalar arasında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet gösteren birçok banka yer almaktadır. Bu bankalar şu şekildedir;

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Enpara.com
 • Yapı ve Krediler Bankası
 • TC Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası

Belli kredi kartı türlerinden aidat almamaktadır.

Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartları 2019

Aidatsız kartlar ise bankaların özel olarak belirlediği kart türleridir. Öğrenciler, emekliler, engelliler ve çiftçiler için üretilen kredi kartlarından genellikle aidat alınmamaktadır. Kullanım bedeli kesilmeyen bu kartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sade Kart
 • Enpara.com Kredi Kartı
 • World Eko Kart
 • Bonus Flexi
 • Maximum Kart
 • Axess Free
 • TC Ziraat Bankası Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredi Kartı

Enpara Kredi Kartı

Enpara.com kredi kartı aidat ücreti almayan bir platformdur. Enpara.com, Yapı ve Krediler Bankası’nın online bankacılık şubesi olup kredi kartı kullanımlarından kullanım ücreti talep etmemektedir. Enpara.com kredi kartları aidatsız bir şekilde uzun süreler ile kullanılabilmektedir.

ENPARA KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Enpara Müşteri Hizmetleri

Enpara müşteri temsilcisi ile görüşmek için telefon ile iletişim sağlanabilmektedir. Enpara.com müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek için 0 850 222 36 63 numaralı telefonun aranması gerekmektedir. Enpara.com çözüm merkezi ile iletişime geçilebilmektedir.

Bonus Flexi

Garanti Bankası Bonus Flexi kartından aidat almamaktadır. Kart ayrıca borçları bir sonraki aya devredilmesine yönelik özellikleri de barındırmaktadır. Bu neden ile Garanti Bankası’nın en çok tercih edilen kredi kartları arasında yer alır. Aidat almayan kredi kartı ayrıca kullanıcılarına yıllık 50 Türk Lirası kadar bonus vermektedir.

BONUS FLEXİ BAŞVURUSU

Axess Free Akbank

Akbank kredi kartı aidat ücreti almadığı kartlardan biri olan Axess Free ile kullanıcılarına rahat ödeme seçenekleri de sunmaktadır. Aidat bedeli ödemeden kredi kartı kullanmak isteyen Akbank müşterilerine Axess Free önerilmektedir. Chip para kazandırma özelliği ile de kullandıkça chip para kazanılmakta ve biriken chip paralar ile alışveriş yapılabilmektedir. Axess Free Kredi Kartlarının ayrıca limit uyarı sistemi de bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar belirledikleri limite geldikleri zaman kart kullanımlarını daha rahat kontrol edebilmektedir.

Maximum Kart Özellikleri

Aidatsız Maximum kartlar birçok İş Bankası müşterilerinin tercih ettiği kart tipidir. Axess Free ve Bonus Flexi gibi puan kazandırma özelliği bulunmaktadır. Kazanılan puanlara Maxi Puan ismi verilmekte ve bu puanlar ile alışveriş yapılabilmektedir. Aidatsız kredi kartı isteyenler Türkiye İş Bankası’nın müşterisi olarak Maximum Kredi Kartı talebinde bulunabilirler.

Türkiye Ekonomi Bankası Aidat

Türkiye Ekonomi Bankası kredi kartı aidatı almayan bankalar arasında bulunmaktadır. Ancak sadece Sade Kart kullanıcılarından aidat bedeli istememektedir. Aylık, dönemlik ya da yıllık olarak alınan kart kullanım ücretlerinden Sade Kart muaf tutulmuştur. Sade Kart ile ayrıca peşin ödeme ve kredi kartı borcu erteleme imkânı da kullanıcılara sunulmaktadır.

World Eko

Yapı Kredi Bankası World Eko Kart kullanıcılarından kart kullanım bedeli istememektedir. Yapı ve Kredi Bankası’nın kredi kartları arasında aidatsız tek kart olan World Eko Kart ile kullanıcılar aidatsız kart kullanım rahatlığına sahip olurlar. Turkcell ile birlikte çalışan World Eko Kart aynı zamanda Turkcell’de dakika, paket ve lira satın alımlarında World Puan kullanımına izin vermektedir.

 1. Ziraat Bankası Aidatsız Kredi Kartı
 2. Ziraat Bankası Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantılı olan kredi kartından aidat ücreti alınmamaktadır. 18 ve 25 yaş aralığının ve üniversitelilerin (lisans ve yüksek lisans dereceleri) Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile aldıkları burs ve kredi ile kullanabildikleri aidatsız kredi kartıdır. Bu karttan Kredi ve Yurtlar Kurumundan ödenek almayan kişiler yararlanamamaktadır. Ziraat Bankası’nın diğer kartlarından ise kullanım ücreti kesilmektedir.

En İyi Kredi Kartı

En iyi kredi kartı aidat ücreti almayan ve borç erteleme özelliği bulunan kredi kartları olarak kabul edilmektedir. Borç erteleme ve kredi kartı aidat bedeli olmayan kartlar ise Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, T. C. Ziraat Bankası aracılığı ile verilmektedir. İlgili bankaların kredi kartları Türkiye’de sıkça tercih edilen kartlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca enpara kredi kartlarından da yıllık kullanım ücreti kesilmemektedir.

Kredi Kartı Aidatı 2019

Kredi kart aidatları 2019 yılında da birçok banka tarafından istenmektedir. Ancak çoğu banka tarafından aidatsız alternatif kredi kartları kullanılmaya başlanmıştır. Müşterilerine yönelik çıkarılan kredi kartlarının birçoğundan yıllık aidat ücreti istenmemektedir.

BDDK Kredi Kartı Aidatı İade

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemelere göre banka tarafından otomatik olarak kesilen kart aidatlarının iadesi mümkündür. Kredi kartı mevzuatlarına göre kredi kartı kullanıcıları Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre kredi kartı aidatlarını geri alabilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kredi kartı aidatları yasal mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kredi kart aidatlarının alınması yasaldır ancak kullanıcıların ödememe hakkı da bulunmaktadır. Bankalar sadece kredi kartı aidatlarından yüksek gelirler elde etmektedir ve kullanıcılar istedikleri takdirde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvurabilmektedir. BDDK tarafından çıkarılan kanuna göre ise kredi kartı aidatı kullanıcıya geri ödenebilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi 2019

Kredi kartı aidatı iadesi için öncelikle başvuru dilekçesinin yazılması gerekmektedir. Hazırlanan kart aidatı iade başvuru dilekçesi ile süreç başlatılabilmektedir. Bunun için bankaya ve Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvurunun yapılması gerekmektedir.

Kredi Kartı Aidatı İade E – Devlet

E- devlet kart aidatı iadesi kontrolü yapılabilen bir platformdur. Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından ilgili iade yapıldığı takdirde e- devlet üzerinden süreç kontrolü sağlanabilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Yargıtay Kararı

Kredi kartı aidatı Yargıtay kararına göre aidatların talep üzerine kullanıcıya geri ödenmesi mümkün hale getirilmiştir. Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumuna göre kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi mümkündür.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti 2019

Kredi kartı yıllık ücretlerine bakıldığı zaman eklenen faiz oranları ve vergiler ile bu miktarın yükseldiği görülmektedir. Kredi kartı yıllık ücretleri bankalar tarafından belirlenmekte olup yönetim ve denetim mecrası olarak bankaların Yönetim Kurulu görevlidir.

Kredi Kartı Aidat Ücreti

Kredi kartlarından alınan yıllık kullanım ücreti bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Aidatsız kredi kartları her bankada bulunmakta olup kart almadan önce aidat bedelinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.