Kredi Sayfam

30 Bin TL Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 2020

30 Bin TL Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 2020

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu ülkelerden birisi olarak Türkiye. Artık dışarıdan et ve sığır ithal etmeye başlayınca devlet çiftçilik ve hayvancılık kanadını desteklemek için hibe veya faizsiz kredi imkanlarını artırmaya başlamıştır. Bun uygulamalardan birisi de çiftçilerin koyun ve keçi almak için maddi desteğe ihtiyaç duymaları halinde devlet tarafından sağlanan 30 bin TL tutarındaki kredidir. Bu uygulamaların amacı dışa bağımlılığı azaltmak, yerli üretimi desteklemek ve kendi ürettiğimiz ürünler ile kendi kendimize yetebilmek politikasına katkı sağlamak olarak açıklanmıştır.

Kredi Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

500 baş ve üzeri koyun ve keçi sahibi işletmeler ilk olarak 30.000 TL’lik krediden yararlanmaya hak kazanan kesim olacaktır. Sürü yöneticisi olunması halinde 5.000 TL hibe alınabilirken, 100 ile 200 baş hayvan aralığında mal sahibi olanlar ise ağıl ve hayvan sayısını artırmak istediklerinde devlet projelerini onayladıktan sonra üst limiti 120 bin olmak üzere yarısına kadar hibe desteği alınabilecektir. Büyükbaş hayvancılıkta 10-50 arası büyükbaş kapasiteli olmak üzere 100-200 hayvan için ağır kapasiteli alanların onarılması veya yeniden yapılması halinde yatırımın yarısı devlet tarafından karşılanacaktır. Etçi ve kombine tohum kullanılan soy kütüğüne kayıtlı hayvanlar için de hayvan başına 350 TL, buzağı için de 150 TL olmak üzere 500 TL destek verilecektir.

Öneri: Damızlık düve hibesi almak için şartları inceleyebilirsiniz.

Kredi Alma Şartları

30.000 TL kredi imkanından yararlanabilmek için köye kesin dönüş yapan ve 24-30 yaş aralığındaki kişiler küçükbaş koyun ve kuzu yetiştirmeleri şartı ile yararlanmak üzere başvurabileceklerdir. Sağlanacak kredi için belirlenen üst sınır çiftçi sayısı ise 15.000’dir. Siz de küçükbaş hayvan yetiştirmek istiyor ama maddi dayanağa ihtiyaç duyuyorsanız TİGEM tarafından projenizi onaylattıktan sonra devlet desteği için bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. GTHB tarafından sağlanan kredinin 2018 yılı sonuna kadar uzatılmasına karar verilmiş olup, sayı sınırı olduğu için geç kalmadan başvuruda bulunulması gerekir.

Kredi Veren Bankalar

Kredi başvurusu için gidecek çiftçiler öncelikle yanlarında ÇKS kaydını, kimlik fotokopisini, çiftçilik belgesini, hayvan kayıt sistemi için kayıt belgesini ve işletme sicil belgesi ile hayvan pasaportlarını bulundurmaları ilk şarttır. Kredi olanağı sağlayan kurumların başında ise Tarım Kredi Kooperatifi gelir. Ardından sırasıyla Şekerbank, QNB Finansbank, Denizbank, Yapı ve Kredi Bankası’da onaylandıktan ve uygun görüldükten sonra kredi tahsisi sağlayan bankalar olarak sayılabilir. Siz de devlet desteğini kaçırmayın ve hemen evraklarınızla başvurun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.