Kredi Sayfam

2020 Yılında Çiftçi ve Esnafa Sunulan Destekler

2020 Yılında Çiftçi ve Esnafa Sunulan Destekler

2020 Yılında Çiftçi ve Esnafa Sunulan Destekler

Ekonomide olan hareketliliği daha da artırmak amacıyla devlet tarafından farklı alanlarda destekler verilmektedir. Verilen destekler genellikle maddi şekilde olup bunlar belli şartlara göre verilmektedir. Söz konusu destekler krediler halinde farklı gruplara verilmekte ve bu kredileri alan kişiler kolay ödeme koşulları sayesinde zorlanmadan borçlarını ödeyebilmektedir. Söz konusu desteklerden önemli bir pay çiftçi ve esnaflara verilmektedir. 2018 yılında da benzer uygulamalar yapılmakta ya da geçmiş yıllarda olanlar devam ettirilmektedir. Çiftçi ve esnafa sunulan bu destekler sayesinde ekonomide çok ciddi bir hareketlenme olmakta ve bu durum herkese olumlu olarak yansımaktadır. Ekonomiye sağlanan yararın dışında insanlar söz konusu krediler sayesinde hayallerinde olan işletmeleri kurabilmektedir. Dolayısıyla girişimcilere de ciddi bir destek verilmiş olmaktadır.

2020 Yılında Esnafa Verilen Can Suyu Kredileri

Çiftçi ve esnaf için destekler farklı kurumlar aracılığı ile verilse de bunlardan en önemlisi ve en fazla destekleme veren kurum olan KOSGEB insanların bu alandaki ihtiyaçlarına net cevaplar vermektedir. KOSGEB tarafından verilen kredilerin bazıları faizsiz şekilde olurken bazıları ise tamamen hibe şeklindedir. Yani girişimciler istenilen şartları sağlaması halinde hibe kredi alabilmekte ve söz konusu durum çok ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Bunun dışında geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda esnaflara 50.000 TL’ye kadar kredi verilmektedir. Söz konusu kredi sayesinde esnaflar ciddi anlamda rahatlamaktadır. Bankalar tarafından verilen kredilerin yüksek faizli olması insanların zorluk yaşamasına ve çok büyük maliyetlerin altına girmesine neden olurken KOSGEB tarafından verilen krediler ise tam ters etki yapmaktadır.

2020 Çiftçi ve Esnaf için KOSGEB Programları

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda çiftçi ve esnaf için sağlanan destekler arasında yer alan esnaf kredisi faizsiz şekilde esnaflara verilmektedir. Yüksek faiz ödemek yerine sıfır faiz ödemek çok ciddi bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Bu krediyi kullanmak için ise bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu şartlar arasında bu tür bir desteği yakın zamanda kullanmamak da vardır. Bunların dışında tarım ve hayvancılık ile ilgilenenlere de krediler verilmektedir. Söz konusu kredilerin miktarı ise yapılacak olan projeye bağlı olarak değişmektedir. KOSGEB tarafından verilen krediler sayesinde çiftçilik ile uğraşan kişilere farklı miktarlarda krediler verilmektedir. Verilen kredilerin miktarları yararlanılan programa göre değişmektedir. KOSGEB tarafından uygulanan ondan (10) fazla program bulunmakta ve bunların her birinin kendi içinde ayrı şartları olmaktadır. Dolayısıyla da kişiler kendi durumlarına bağlı olarak bunlardan bir tanesinden yararlanabilmektedir.

Bu destekler arasında yer alan Milli Tarım Projesi çiftçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Çiftçiler tarafından belirlenen havzalarda belirlenen ürünlerin ekimi yapıldığında ciddi bir destekleme devlet tarafından verilmektedir. Fakat bu desteklemeden yararlanmak için belirtildiği gibi istenen ürünlerin ekiminin yapılması gerekmektedir. Bunun dışında bir başka destekleme ise Genç Çiftçi Projesi adı altından verilmektedir. Söz konusu projeden sadece 24-30 yaş arasında bulunan çiftçiler yararlanmakta ve bu kapsamda verilen kredileri bu kişiler kullanabilmektedir. Verilen desteklemeler genel olarak bu şekildedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.