Kredi Sayfam

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Alınır Mı?

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Alınır Mı?

Günümüz şartlarında ev almak büyük bir avantaj haline geldi. Yıllarda kira ödemek yerine, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler artık bankalar ile çalışıyor. Hemen her bankanın konut kredisi ürünü bulunuyor ve yılda yüzbinlerce kişi bu ürünlerden faydalanarak ev sahibi oluyor. Bilineceği üzere konut kredileri genellikle en fazla 10 yıl vade ile kullandırılan ürünler. Bu da yüksek tutarlarda kredi çeken bazı insanları zorlayabiliyor. Bu ürüne ait vade sayısının 2 katına çıkarılması bir bu kadar insanın daha konut kredisine başvurmasını sağladı.

20 yıl vadeli konut kredisi 2019 yılında da verilmeye devam ediyor. Özellikle konut fiyatlarının çok uçuk olması ve piyasadaki durgunluğun bu krediler sayesinde sonlanması hedefleniyor. Emlak Konut işbirliğinde verilen bu kredilerin aynı zamanda faizlerinin de düşük tutulması hedefleniyor. Bu sayede eldeki kontu rezervinin eritilmesi planlanıyor.

20 Yıl Vadede Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Tıpkı 5 ya da 10 yıl vadede kullanılan diğer konut kredileri gibi 20 yıl vadeli konut kredisi kullanmanın şartları da aynı. Krediyi kullanacak kişi ya da kişiler, kimlik belgesi, satın almak istediği konutun tapu fotokopisi, maaş bordrosu ve ikametgah belgesi ile birlikte ilgili bankaya başvuru yapmalıdır. Tabi banka başvuruyu değerlendirdikten sonra, kişinin kredi kullanmasına engel herhangi bir durum yok ise ilgili konuta eksper yönlendirir.

20 yıl vadeli konut kredisi için, satın alınma istenen konuta giden eksper, konutun yapı durumun, yaşına, bulunduğu kata, yapımında kullanılan malzemeye, kaç oda olduğuna ve tuvalet – banyo sayısına baktıktan sonra raporu çıkarır. Banka bu rapordaki bedelin yüzde 80’ini 20 yıl vadede kredi olarak kullandırır.

Hangi Bankalar 20 Yıl Vadede Konut Kredisi Veriyor?

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Albaraka Türk, Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası Emlak Konut iş birliği ile 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalardan. Ortalama olarak 100 bin TL bir konut kredisi 120 ay vadede kullanıldığında aylık ödenmesi gereken taksit tutarları 1350 – 1400 TL civarında oluyor. Ancak aynı kredi 240 ay vadede ödendiğinde taksit tutarı ortalama 1000 – 1200 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

20 yıl vadede konut kredisi kullanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken nokta, ödenecek faiz tutarının 2 katına yaklaştığıdır. Yani ortalama olarak 100 bin TL çekilen bir konut kredisi, 120 ayda 180 bin TL olarak ödenirken, 240 ayda 230 bin TL bandında ödenmesi gerekir. Dolayısıyla bu faiz ödemesi göz önünde bulundurularak kredi çekmekte fayda vardır.

Kimler 20 Yıl Vadede Konut Kredisi Kullanabilir?

Düzenli bir geliri olan ve 6 aydır aynı iş yerinde sigortalı olarak çalışan herkes 20 yıl vadede bu kredileri kullanabilirler. Hane halkının toplam gelirinin bu kredilerin taksitlerini ödeyebiliyor olması gerekmektedir. Eğer taksitler geliri geçiyor ise ipotek ya da kefil talep edilecektir.

Düzenli bir işi olanlar, düşük gelire sahip olanlar, emekliler, asgari ücret ile çalışıp ev sahibi olmak isteyenler için bu krediler oldukça büyük bir avantajdır. Ancak bu kişilerin KKB puanları da krediyi çekmeye yetecek düzeyde olmalıdır.

Konut almak için Vakıfbank kredilerini buradaki yazımızdan inceleyerek krediler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.