Kredi Sayfam

100 Bin TL Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi 2019

100 Bin TL Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi 2019

Kamuoyuna Tarım Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan ve genç çiftçilere 30 bin lira hibe haricinde 100 bin TL faizsiz kredi imkanının da sunulacağının duyulması ile konuyla alakalı merak edilenler de çoğalmıştır. 2019 ve 2020 yılları da dahil olmak üzere bu sene itibarıyla uygulamaya geçileceği resmi gazeteden çiftçilere açıklandı.

Kredi Hakkında Detaylar

Ziraat Bankası tarafından verilmesi planlanan ve 100 bin TL olarak belirlenen faizsiz çiftçilere özel kredi kampanyası Tarım Bakanlığı Resmi Gazete’sinde yayınlandı. 2018-2019 ve 2020 yıllarını kapsayan kampanya için belirlenen bir çok tarımla entegre sektör bulunuyor. Bunların başında sığır yetiştiriciliği, su ürünleri ve süs bitkileri yetiştiriciliğine hatta arıcılığa kadar uzanan geniş bir alan geliyor. Hem yatırım hem de işletme döneminde kullanılabilecek kredi bakanlığın tarımı ve köylüyü tekrar tarlalara döndürme projesi olarak yorumlandı. Bakan Faruk konuşmasında köylülere tekrar çiftçiliğe dönmeleri için yol açmaya ve cazibe faktörü oluşturmaya çalıştıklarını açıkça dile getirirken 30 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi ile 130 bin TL kullanabilecek olan çiftçinin yeniden mal üretimi ve çiftçilik yapmasının önünün açılmasını hedeflediklerini açıklamasına ekledi.

Öneri: Daha önce paylaştığımız esnaf kefalet kredisi hesaplama yazımızı’da incelemenizi öneririz.

Krediyi Kimler Kullanabilir?

Genelde sıfır faiz şeklinde uygulanacak olan kredi tahsisinin tüm aşamaları banka ve TKK tarafından yapılmaktadır. Geri ödeme planının belirlenmesi, ipotek işlemleri, tahsil ve takip işlemleri de yine aynı şekilde banka ve TKK kontrolüne verilmiştir. Karar gereğince kredi kullanım tarih aralıkları 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 olarak belirlenmiştir. Tarımsal yatırım olmasından kaynaklı olarak kredi kullanan kişiye devlet destekli şekilde tarım sigortası da yapılacak.

Bu krediyi kullanacak kişinin diğer banka veya kredi veren kurumlardan bu konuda veya ilişkilendirilebilecek diğer alanlarda hali hazırda devam eden kredisinin bulunmaması gerekmektedir. Kredi notu düşük kişilerin başvuruları ise banka tarafından değerlendirildikten sonra karara bağlanacaktır. Başvuruların tamamı ise Ziraat Bankası’na yapılacaktır. Başvuru aşamasında kimlik fotokopisi, ipotek edilecekse ipotek için gerekli evraklar, ÇKS belgesi ve işletme için son 3 senelik bilanço değerleri istenmektedir.

Öneri: 30 Bin TL Küçükbaş Hayvancılık Kredisi için inceleyebilirsiniz.

Konularına Göre Faizsiz Hayvancılık Kredisi Oranları

Kredi kullanılacak alana göre değişmekle birlikte en fazla indirim sağlanan tarım kolu sütçü ve kombine sığır yetiştirmek için alınan kredilere sağlanacak olup faiz oranı sıfıra indirgenmiştir. En az uygulanan faiz indirimi ise %25 ile traktör almak isteyenlere uygulanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.