Kredi Sayfam

Emekliyim Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Emekliyim Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Emekli olmak düzenli bir gelire sahip olmak demektir. Ayrıca emeklilerin bankalar için önemi de büyüktür. Çünkü bankalar düzenli bir geliri olan kişileri kaybetmek istemezler ve onları finanse ederler. Hatta bunun için çeşitli kampanya ve promosyonlar da düzenlerler. Dolayısıyla günümüzde en uzun vadeli ve yüklü kredileri genellikle emekliler kullanır. Ancak emekli maaşı yalnızca kredi kullanımı için yeterli sayılmaz. Çünkü bu kişiler için de KKB notu gelirden daha önemli bir etkendir. Öncelikle kişinin yeterli bir puanı olması şarttır.

Günümüzde emekli olan herkes birbirinden farklı maaş almakta. Ancak genel itibari ile emekli olan kişiler aldıkları bu maaşların belli bir katına kadar kredi çekerler. Yani bu kişilerin maaşları gibi çektikleri krediler de birbirinden farklılık gösterir. Tabi bu aşamada emekli kişiler maaşlarının kaç katına kadar kredi çekebileceklerini merak ederler. Düzenli gelir her ne kadar her bankanın iştahını kabartsa da çekilecek kredi tutarlarında belli bir limit bulunur. İşte yanıtı.

Emeklinin çekebileceği kredi tutarı nedir?

Aslında emekli kişilerin çekebileceği kredi normal maaş alan kişilerde çok farklı sayılmaz. Ancak gelir düzenli olduğu için bir miktar daha yüksek kredi kullanabilirler. Örneğin normal bir geliri olan kişi, gelirinin yüzde 60’ı kadar taksit ödemeli kredi kullanabilirken emekli bir kişi yüzde 70’ine kadar çekebilir. Maaşı 20 bin TL olan bir kişi 1.200 TL aylık taksiti ilan bir krediyi kolaylıkla ödeyebilir. Eğer kişi krediyi 48 ay vadede kullanmak isterse yaklaşık olarak 50 bin ir 60 bin TL arasında bir krediden söz etmek mümkün olacaktır. Emekliler çekebileceklerini maksimum kredi limitini bu şekilde hesaplayabilirler.

Konut kredilerinde durum daha farklıdır. Konut kredilerinde emeklinin kendi geliri değil hane halkının geliri baz alınır. Yani kişinin eşinin, çocuklarının ya da 1. Derece herhangi bir yakınının geliri de bu hesaplamaya dahildir. Örneğin kişi 2 bin TL emekli maaşı alıyor ancak haneye giren toplam gelir 10 bin TL’nin üzerinde ise kullandırılacak kredi 10 bin TL gelir üzerinden hesaplanır.

Emekli kişinin ek geliri çekeceği krediyi etkiler mi?

Emekli olan kişinin kira, ek iş, faiz ya da farklı herhangi bir geliri olabilir. Bu gelirler emekli kişilerin çekeceği kredilerin limitini artırır. Ancak gelirin resmi bir evrak ile beyan edilmesi şarttır. Yani eğer kişinin kira geliri var ise 2 bin TL gelire ek bu kira bedeli de sayılır. Ancak banka bunun için kiranın yattığı hesabın hareketlerini beyan etmek ve kira kontratını göstermek durumundadır.

Kişinin göstereceği ek gelir beyanı kullanacağı konut kredisini de artıracaktır. Ancak yine de konut kredisinin eksper bedelinin yüzde 80’i kadar kredi kullanabileceğini unutulmamalıdır. Ancak emekli kişinin kendine ait bir ev ya da dükkanı var ise bunları ipotek göstererek yeni alacağı konutun yüzde yüzüne kadar kredi kullanabilir. Bazı bankalar kişinin üzerine kayıtlı arsa ya da araç gibi gayrimenkulleri de kabul etmektedir. Kefalet ise bu kişiler için de geçerlidir. Yanı emekli kişi eşini, dostunu, bir yakınını kefil göstererek de çekeceği kredinin tutarını artırabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.